Yaşam

Alparslan: Büyük Selçuklu Final Bölümünde Neler Olacak?

‘Alparslan: Harika Selçuklu6 Kasım Pazartesi saat 20.00’de TRT 1’de yayınlanacak finalde (61. Bölüm) neler yaşanacak:

Şeker mısırAhlat’a doğru ilerleyen Sultan Alparslan, Kayzer Diogenes’in benzeri görülmemiş bir orduyla Ahlat’a doğru ilerlediğini söyledi. haberler alır. Haberi getiren kişi Diogenes ve Iraz’ın diri diri gömdüğü Serdar Alp’tir.

Serdar Alp de oradan nasıl kaçtığını anlatıyor. Sultan Alparslan tercihini yapar ve tarafını Mısır’dan Anadolu’ya çevirir. Düşman ordusu Selçuklu ordusundan kat kat büyüktür ve Alparslan bunun fark edilmemesi için farklı bir plan yapmak zorundadır.

Roma ordusunun farklı taraflara dağılmış kolları ile çıkan çatışmada General Brachamios, Selçukluların eline geçti. Alparslan ise Diogenes’e göndermek istediği sahte istihbarat zincirini başlatır.

Diogenes haberin doğruluğundan eminken kendisini bekleyen kıyamet gününün farkına varamayacaktır. Alparslan’ın kurduğu düzen kusursuz bir şekilde işler ve iki ordu sonunda Malazgirt’te karşı karşıya gelir.

Sultan Alparslan ve her biri aslana dönüşen binlerce asker Malazgirt’i Roma’nın mezarına çevirdi. Sultan Alparslan’ın bu zaferi Türkler için bir dönüm noktası olur: Anadolu artık yerden göğe kadar Türklerin vatanıdır.

Kaynak: Magazinkolik / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu