Ekonomi

Petrol 3 ayın en düşük seviyesinde

Küresel gösterge Brent Salı günü yüzde 4,2 düştükten sonra varil başına 82 dolara yükselirken, ABD ham petrolü 77 dolar civarındaydı. ABD hükümetinin bir raporuna göre, Amerika’nın kişi başına benzin talebi gelecek yıl son 20 yılın en düşük seviyesine düşecek; Pompadaki fiyatlar ve enflasyon muhtemelen isteğe bağlı sürüşte bir azalmaya neden olacaktır.

Petrol, İsrail-Hamas savaşı risk priminin azalması ve talep görünümünün kötüleşmesi nedeniyle son üç haftada keskin bir düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük ithalatçısı Çin’de ekonominin durumuna ilişkin endişeler ve Fed’in sıkılaştırmayı bitirip bitirmediğine dair yeni şüpheler var. Arz tarafında ise kesinti verileri, Rusya’dan yapılan sevkiyatların dört ayın en yüksek seviyesine yaklaşmasıyla ABD ham petrol stoklarının geçen hafta neredeyse 12 milyon varil arttığını gösterdi.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Piyasa pek çok kişinin beklediği kadar sıkı değil. Bu, Orta Doğu’daki potansiyel arz kesintilerinin hafiflediği ve hissiyatın daha olumsuz hale geldiğine ilişkin endişelerle örtüşüyor” dedi.

serinhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu