Haber

Ukrayna Rusya’ya saldırı başlattı

24 Şubat 2022’de Rus ordusunun Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaş halen devam ediyor. Savaş nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarca insan başka ülkelere göç etti.

“KARŞI SALDIRI GELİYOR”

Savaşın başlangıcından bu yana tüm dünyaya hakimiyetini gösteren Rusya’nın son dönemde Ukrayna’nın bir karşı işgal hazırlığı yaptığı iddia ediliyor. Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Rusya’ya karşı bir karşı saldırı başlattıklarını doğruladı. Zelenski, “Karşı saldırı ve savunma eylemleri yapılıyor” dedi, ancak karşı saldırının hangi aşamada olduğu konusunda ayrıntı vermeyeceğini söyledi.

İKİ TARAF DA BİRBİRİNE YALAN SÖYLÜYOR

Bu açıklamalar, güney ve doğu Ukrayna’da düşmanlıkların artması ve beklenen saldırının ilerlemesi hakkındaki spekülasyonları takip etti. Ukrayna birliklerinin doğuda Bahmut ve güneyde Zaporijya yakınlarında ilerleyerek Rus hedeflerine uzun menzilli saldırılar düzenlediği bildirildi. Ancak savaşan iki taraf çelişkili argümanlar ileri sürerken cephede gerçeği değerlendirmek zor. Ukrayna ilerlediğini, Rusya ise saldırıları püskürttüğünü iddia ediyor.

PUTİN “BAŞARISIZ OLDU” DİYOR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü yayınlanan bir röportajda, Ukrayna kuvvetlerinin taarruza başladığını ancak ilerleme girişimlerinin ağır kayıplar vererek başarısız olduğunu söyledi. Cumartesi günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile görüşmesinin ardından Kiev’de açıklama yapan Zelenski, Rus liderin sözlerini “ilginç” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu