Haber

Kahramanmaraş’ta 55 hanelik köyde sadece 3 hane ayakta kaldı.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine bağlı 55 hanelik Kuyumcular köyünde depremden sonra sadece cemevi ve köydeki 3 ev ayakta kaldı.

Kent merkezine 23 kilometre uzaklıktaki 250 nüfuslu köyde, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerde tuğla ve yığma evlerin neredeyse tamamı yıkıldı. Ayakta kalan cemevi ile 3 konutta hasar oluştu. Enkaz altında kalan 5 kişi hayatını kaybetti.

Nüfusun yarısından fazlası depremden sonra köyü terk etti. Geri kalanlar ise AFAD gruplarının kurduğu çadırlarda barınıyor. Bu ortadaki sarsıntının ardından köye yakın arazilerde çatlakların oluştuğu gözlendi.

Köy sakinlerinden 50 yaşındaki Aytaç Nergis, yaşadığı evin depremde yıkıldığını belirtti.

Nergis, deprem anında evin dışında zor günler geçirdiklerini belirterek, “İnanın evden nasıl çıktığımızı da hatırlamıyoruz. Bundan daha kötü olacağını sanmıyorum. 55 evin 52’si.” bizim köyde yok edildi.” sözünü kullandı.

Köyde yaşamlarına devam edip etmemeye henüz karar vermediklerini söyleyen Nergis, şunları kaydetti:

“Şu anda çadırlarda kalıyoruz. Nerede kalacağız, nerede yaşayacağız, ne yapacağız, burada kalabilecek miyiz, herkesin aklında bu düşünceler var. Bütün hayallerimiz, hayatımız buradaydı. İnsanlar oradaydı. burada kendi çabalarıyla bir şeyler yapıyorlar. ve onu kavuracak ateşimiz. Allah kimseye böyle bir şey vermesin.”

Aytaç Nergis’in eşi Hatice Nergis, deprem kaygısını hâlâ yenemediğini söyledi.

haberkose.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu