Haber

İspanya’da Hava Sıcaklığı Rekoru Kırıldı

1928 yılından bu yana kaydedilen bilgilere göre İspanyol Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), Girona şehrinin Figueres ilçesinde 18 Temmuz’da ölçülen 45,4 derece ile hava sıcaklığı rekorunun kırıldığını duyurdu.

AEMET, hafta başından bu yana yurt genelinde hissedilen yaz sezonunun 3. aşırı sıcak hava dalgasının en yüksek ve en düşük hava sıcaklık değerlerinde rekor kırdığını duyurdu.

AEMET Sözcüsü Ruben del Campo, İspanya’da bu zamana kadarki en yüksek hava sıcaklığının 2015 yılında Zaragoza kentinin Daroca ilçesinde 44,5 santigrat derece olduğunu hatırlattı.

Verilere göre, ülkenin doğu Katalonya bölgesine bağlı Girona’nın Figueres ilçesinde 18 Temmuz’da son 95 yılın en sıcak günü 45,4 santigrat derece olarak tespit edildi.

Tüm ülkeyi etkisi altına alan sıcak havanın Endülüs’ün güneyindeki Kurtuba kentinde 44,6 dereceye kadar çıktığı, Balear Adaları’nın bazı ilçe ve kasabalarında da 43 derecenin üzerinde ölçüldüğü belirtildi. Valensiya ve Aragon bölgeleri.

Del Campo, “ateşli bir gece” olarak nitelendirdiği 18 Temmuz gecesi ve 19 Temmuz sabahı en düşük sıcaklık rekorlarının kırıldığını, Balear Adaları ve Valencia’da en düşük sıcaklığın 28 derecenin altına inmediğini açıkladı.

AEMET Sözcüsü ise İspanya’da tüm zamanların en sıcak temmuz aylarından birinin yaşandığına değindi.

Aşırı sıcak hava dalgasının yarından itibaren etkisini kaybedeceği açıklandı.

karpuzluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu