Ekonomi

Hakkari’de öğretmen tavuk çiftliği

Hakkari’nin Yüksekova ilçesi ortasına gelen 4 öğretmen, hobi olarak baktıkları 8 civcivi yeniden üretirken, şu anda 5 bin dekarlık alanda bin 200 tavuğun bakımını üstleniyor.

Yüksekova ilçesine 3 kilometre uzaklıktaki Güllüce köyünde 4 öğretmen meydana gelerek tavuk çiftliği kurdu. Sivas’tan Savaş Güçlü, Diyarbakır’dan Celal Bakıroğlu, Yüksekova’dan Fahrettin Vural ve İtimat Güneç, hobi olarak başladıkları civciv işini büyüterek, bin 200 civcivle ilçede bir ilke imza attı. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan ilçede kendi inisiyatifleriyle kurdukları çiftlikte 1.200 tavuğun bakımını yapan öğretmenler, birçok vatandaşa örnek oldu.

Celal Bakıroğlu ve Savaş Güçlü okulların tatil olması nedeniyle memleketlerine giderken, Yüksekovalı öğretmenler çiftlikle ilgilenmeye başladı. Fahrettin Vural, “8 civcivle 4 kişi olarak başladığımız bu işe şimdi 1.200 civcivimiz oldu. Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Perviz Bey’in de yardımıyla bu işe girdik. Artık çiftliğimizi kurduk. 5 bin dönümlük bir arazide yakında yumurta üretimine başlayacağız” dedi.

Kurdukları doğal ortamda köy tavuklarını beslediklerini söyleyen Highovalı Kimya Öğretmeni İtimat Güneç, 3 öğretmen arkadaşıyla hobi olarak baktıkları civcivler sayesinde çiftlik kurduklarını ifade etti. Güneç, “5 bin dekarlık alanda bin 200 tavuğun bakımını yapıyoruz. Önceliğimiz yumurtlamak ve bundan gelir elde etmek. Daha sonra civciv üretimini sağlayacağız. Amacımız daha verimli ve daha az satış yapmak. Yüksekovalılara pahalıya patlayan civciv yumurta.”

Öğretmenlerin kurduğu çiftliği inceleyen Ziraat Odası Lideri Perviz Geçirgen, girişimci öğretmenlerin Yüksekova’da örnek olduğunu belirterek, “4 öğretmen arkadaşımız diğer çiftçilerimize de öncü olur inşallah. Çiftçilerimizin her zaman yanında olacağız. ve üretim alanındaki girişimlerini Oda olarak her yerde vurguluyoruz.- HAKKARI gibi üreten bir Yüksekova için elimizden geleni yapacağız.

hocalar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu