Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 13 yıldır sürekli büyüyoruz

Türkiye’nin ekonomide 3 yıllık yeni yol haritası belirlendi.

Orta Vadeli Program Tanıtım Toplantısı Beştepe’de gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Orta Vadeli Program ile enflasyon, istihdam ve büyüme gibi temel makro göstergelerin 2024-2026 dönemine ilişkin hedefleri açıklandı.

Öncelikle Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz konuyla ilgili bir sunum yaptı.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yol haritasının ayrıntılarını paylaştı.

Erdoğan şöyle konuştu:

Aziz milletim, ekonomi ve iş dünyamızın değerli temsilcileri, değerli basın mensupları, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Dün Kırklareli ve İstanbul’da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. İçişleri Bakanımız, AFAD ve valiliklerimiz olumsuz etkilenen halkın sorunlarının çözümü için yoğun bir şekilde çalışıyor.

Her iki şehrimizde de ebediyete uğurladığımız vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine sabır, milletimize başsağlığı diliyorum. OVP’nin ülkemize, milletimize, ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu konuda başta emeği geçen herkese, tüm bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza teşekkür ediyor, kendilerini tebrik ediyorum. Programın içeriğine değerli fikirleriyle katkı sağlayan iş dünyası temsilcilerine, meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve diğer tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.

“102 gün geçmesine rağmen birileri hâlâ kavgalardan, iç çatışmalardan başını kaldıramıyorken biz işimizi yapıyoruz”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin yönetimde istikrar başta olmak üzere büyük kazanımlar elde ettiğini her geçen gün daha fazla görüyor ve anlıyoruz. Sadece Türk siyasi tarihine değil, dünya siyasi tarih literatürüne de geçen 14-18 Mayıs seçimlerini tamamladık. Sandıkların açılmasıyla birlikte tüm belirsizlikler ortadan kalktı ve Türkiye’yi kimin yöneteceği belli oldu. Halkımız bir kez daha güven ve istikrar dedi.

Hiçbir kriz, tartışma ve müzakere yaşanmadı. Seçimlerin üzerinden bir hafta geçmeden Kabinemizi açıkladık. İktisat alanında kadromuzu kurduk. Hizmet yolculuğumuza kaldığımız yerden hızla başladık.

Eski Türkiye’nin alışkanlıklarından kurtulamayanların durumunu acıyla izliyoruz. 28 Mayıs’ın üzerinden 102 gün geçmesine rağmen, birileri hala kargaşadan, iç karışıklıklardan kafasını kaldıramamışken biz işimizi yapıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“Türk milleti için en iyisini yapmanın peşindeyiz”

Dünyada neredeyse hiçbir ülkenin öngöremeyeceği, mevcut belirsizliklere yeni belirsizliklerin eklendiği zorlu bir denklemde riskleri başarıyla yöneterek krizleri fırsata çevirmeye çalışıyoruz.

Umarım muhalefet birbirleriyle çekişmeyi bırakır ve eleştirileriyle millet adına denetleme görevini yerine getirir. Türkiye için, Türk milleti için en iyisini yapmanın peşindeyiz.

Kimseye, hiçbir fikre ön yargıyla yaklaşmıyoruz, ülkemize fayda sağlayacak her türlü öneriyi kimden gelirse gelsin değerlendirmeye hazırız. Bugüne kadar ısrarla sürdürdüğümüz olumlu tavrımızı bundan sonra da sürdüreceğiz.

“13 yıldır her yıl sürekli büyüyoruz”

Ekonomiye dair planlarımızda 6 Şubat’ta meydana gelen ve 14 milyon insanımızı etkileyen depremi asla unutmuyoruz.

Deprem felaketi yükümüzü ağırlaştırıyor, mücadelemizi zorlaştırıyor. Türkiye, küresel sorunların yanı sıra yüzyılın felaketinin getirdiği sıkıntılarla da boğuşuyor. Devlet ve millet dayanışmasıyla birçok sıkıntıyı nasıl aştıysak, depremin yaralarını sarma konusunda da birebir başarı gösteriyoruz.

8 aya ilişkin bilgiler bu gerçeği açıkça ortaya koymaktadır. 2023 yılının ilk yarısında yüzde 3,9 büyüme oranı yakalayarak büyüme performansımızı kesintisiz 12 çeyreğe çıkardık. Her yıl 13 yıldır sürekli büyüyoruz.

“1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşmayı başardık”

Türkiye, çeyreklik büyüme performansıyla OECD üyesi ülkeler arasında olumlu yönde farklılaştı. Ekonomiyi ilk defa yıllık 1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe getirmeyi başardık.

İhracatta yılın ilk 8 ayında 165 milyar dolara, yıllık bazda ise 253 milyar dolara ulaştık. Turizmde geçen yıla göre çok daha iyi bir dönemden geçiyoruz.

Emekliliğe hak kazanma düzenlemelerine rağmen yılın ilk 6 ayında net 224 bin istihdam artışı sağladık.

Dünyada son 60-70 yılda zirveye ulaşan enflasyon bizim de sorunumuzdur. Başta doğalgaz olmak üzere elektrik fiyatlarında uyguladığımız sübvansiyonların yanı sıra enflasyonla mücadeleye yönelik bir takım ilave tedbirler de aldık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Bizi Tiktok’ta takip edin

“2022 yılını milli gelire oranla yüzde 1 bütçe açığıyla kapattık”

Fırsatçılara yönelik kontrollerimiz artarak devam ediyor. Şubelerde oluşan fiyat balonunun azaldığına şahit oluyoruz. Merkez Bankası rezervi 117,3 milyar dolarlık güçlü seyrini sürdürüyor.

2022 yılını milli gelire oranla yüzde 1 bütçe açığıyla kapattık. Bütçe disiplinimiz deprem felaketine daha aktif müdahale etmemizi sağladı. Çeşitli zorluklara rağmen hedeflerimize ulaşma konusunda en ufak bir şüphemiz yok.

Hazırlanan OVP bu konuda bize destek olacaktır. Program, 2024-2026 döneminde Türkiye ekonomisi için kapsamlı bir yol haritası oluşturacak. OVP ile yüzyıl Türkiye vizyonumuzun ekonomik perspektifini yerli ve yabancı yatırımcılarla paylaşıyoruz.

“OVP ile ortaya koyuyoruz”

OVP ile ekonomide ilk yol haritamızı ortaya koyuyoruz. Temel unsurları, politikaları, hedefleri ve gösterge niteliğindeki ekonomik büyüklükleri paylaşırken hiçbir sorunu göz ardı etmedik. Yeni programda önceki dönemden farklı olarak yapısal dönüşümlere özel bir başlık açtık.

“2024’te deprem bölgesine 1 trilyon lira tahsis edeceğiz”

Büyüme ve ticaretten fiyat istikrarı ve finansal istikrara, beşeri sermayeden yeşil ve dijital dönüşüme, afet yönetiminden kamu finansmanı ile iş ve yatırım ortamına kadar yedi temel alanda öncelikli reform adımlarını belirledik.

Program döneminde ekonomik büyümeden asla taviz vermeyeceğiz. Sıkı para politikasının desteğiyle enflasyonu tek haneye indirerek mevcut süreçlerin istikrarını iyileştireceğiz.

6 Şubat depreminin yaralarının bir an önce sarılması gündemimizin başında yer alıyor.

Programın ilk yılında tüm kaynaklarımızı deprem bölgesinin yeniden inşasına ayırdık. Ek bütçeyle bölgeye 762 milyar lira ayırdık. 2024 yılında deprem bölgesine 1 trilyon lira tahsis edeceğiz.

“Dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğiz”

Toplamda deprem bölgesi için yaklaşık 3 trilyon lira kaynak kullanılacak. Bu kaynakla tüm altyapı yükselecek, afetzedelerin barınma ihtiyacı da ortadan kalkacak.

Depremin yarattığı hasarı ortadan kaldırırken önceliğimiz, enflasyonu tek haneye düşürerek istikrarlı ekonomik büyüme ve gelir dağılımını düzgünleştirerek istihdamı artırmaktır.

Ortalama yüzde 4,5 büyümeyi hedefliyoruz. Yaşadığımız felaketlere ve olumsuz kurallara rağmen yüzde 3 civarında beklenen dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğiz.

Dönem sonunda 1,3 trilyon doları aşan büyüklüğü ve kişi başına milli gelirinin 14 bin 855 dolara ulaşmasıyla yüksek gelirli ülkeler arasına girmeyi öngörüyoruz.

İstihdamı yılda ortalama 909 bin kişi olmak üzere toplam 2,7 milyon kişi artırarak işsizlik oranının tek haneli rakamlara ulaşmasını hedefliyoruz.

“Orta vadede tek haneli enflasyona ulaşacağız”

Program döneminde para, maliye ve gelir politikalarını tüm araçlarıyla uygulayarak enflasyonu artıran yapısal unsurları ortadan kaldıracağız.

İnşallah Hindistan’da yapılacak G20 toplantısı da tüm bu konuları tartışacağımız, orada da çalışacağımız değerli konular olacak. Orta vadede tek haneli enflasyona ulaşacağız.

Enflasyonla mücadele süreci iş ve yatırım ortamımızı iyileştirecek ve ihracat odaklı sürdürülebilir bir büyüme ortamı sağlayacaktır. Orta vadede tek haneli enflasyon hedefiyle uyumlu bir gelir politikası izlerken vatandaş, sabit ve dar gelirli kesimin satın alma gücünü artıracağız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

“Yılda ortalama 990 bin kişi istihdam olmasını bekliyoruz”

Program dönemi sonunda istihdamın yıllık ortalama 990 bin kişi olmak üzere toplamda 2,7 milyon kişi artmasını, işsizlik oranının ise tek haneli rakamlara ulaşmasını bekliyoruz.

“Turizm gelirimizi 70 milyar doların üzerine çıkaracağız”

İhracatımızı 300 milyar doların, turizm gelirlerimizi ise 70 milyar doların üzerine çıkararak mal ve hizmet gelir düzeyimizi tarihi seviyelere ulaştıracağız.

Enerjide doğalgaz ve petrol arama ve üretimine yönelik attığımız hızlı adımların katkısını göreceğiz. Ataşehir’deki mevcut İstanbul Finans Merkezi’ni güç merkezimiz haline getireceğiz. Burada doğalgaz ve tüm madenler burada değerlendirilecek. Dünya onları buradan takip edecek.

Finans merkezimizde aynı anda elektrik ve doğalgaz olacak ve burası aklınıza gelebilecek her türlü iktidar eserinin pazarlanacağı bir yer olacak. Bu kulelerden biri bu işin pazarlandığı yer olacak. Bu adımı atabilmek için ilgili arkadaşlarımız Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığımızın çalışmalarını yaparak hızlı bir şekilde adımı atacaklar.

“Para, maliye ve gelir politikaları koordineli hareket edecek”

Mevcut süreçler açığının yüzde 4’ten yüzde 2 civarına düşmesini bekliyoruz. Yapısal dönüşüm sürecinin meyveleriyle, Allah’ın izniyle gelecekte mevcut süreçlerin fazlasına ulaşacağız.

Orta vadeli programda uygulayacağımız politika sepetiyle enflasyon sorunu ülkemizin gündeminden çıkarılacaktır. Para, maliye ve gelir politikaları koordine edilecek.

Gıda fiyatlarında istikrarın ve arz güvenliğinin sağlanması amacıyla stratejik tarım işlerinde yeterlilik oranlarını belirleyerek üretim planlaması yapacağız. Yaş sebze ürünlerinde mevsimselliğin en aza indirilmesi amacıyla serada organize tarım bölgesi kurulmasına yönelik yatırımları hızlandırıyoruz.

“Rusya’ya az önce 500 bin ton gönderdik.”

Soçi ziyaretimizde Rusya’ya sadece 500 bin ton gönderdik. Bu aramızdaki dayanışmanın nereden geldiğini göstermesi açısından çok değerli.

Konut stokundaki kayıpları telafi edecek yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşların konuta erişimini artıracağız.

KKM sistemimiz misyonunu yerine getirerek döviz kuru istikrarının sağlanmasına değerli bir katkı sağladı. Türk lirasının mevduata dönüşmesinin önünü açacağız. Merkez Bankamız, yeni koşullara göre güncelleyeceği yatırım taahhüt kredisi ile para politikası duruşundan taviz vermeden yatırımlarımızı destekleyecektir.

“Dijital TL çalışmalarımız devam ediyor”

Finans ve mali müşavirlik hizmetlerinde hizmet ihracatımızı artıracağız, ülkemize döviz girdisi sağlayacağız. Dijital TL çalışmalarımız devam ediyor. İlgili takvimi ayrı ayrı paylaşacağız.

İstanbul’umuzu küresel finans merkezlerinden biri haline getireceğiz. İhraç süreçlerini dijitalleştirecek akıllı sözleşmeler aracılığıyla menkul kıymetlerin gerçekleştirilmesini sağlayacağız.

Başta şokun yarattığı harcamalar olmak üzere gerekli ihtiyaçlar hızla karşılanırken, ekonomide güven ve istikrarın sigortası olarak gördüğümüz mali disiplini koruyup güçlendireceğiz. Bu iki kavram çok değerlidir; güven ve istikrar. İnanç olmadan istikrar olmaz.

“Bütçe açıklarını yüzde 3’ün altına indireceğiz”

Bütçe açığını yüzde 3’ün altına indireceğiz. Gelir, kurumlar ve vergi usul hukuku başta olmak üzere temel vergi kanununda adil bir vergi sistemi oluşturmaya yönelik düzenlemeler yapacağız.

“AB ile gümrük birliğini güncelleme çabalarımızı yoğunlaştıracağız”

Kamu harcamalarını periyodik olarak gözden geçirerek verimsiz harcama programını ortadan kaldıracak ve kaynakların öncelikli alanlara tahsisini sağlayacağız.

Kamu iktisadi teşebbüslerinin üst yönetiminde kurumsal yönetim yaklaşımını güçlendirerek piyasa koşullarında daha verimli çalışmalarını sağlayacağız.

Hedef odaklı, seçici bir yaklaşımla finansmana erişimi kolaylaştırırken, enflasyonist baskı yaratabilecek uygulamalardan kaçınacağız. İş bazlı yatırım yol haritalarını hazırlayacağız. Turizm, ulaştırma gibi döviz kazandırıcı hizmetlerin ticaretini destekleyeceğiz. AB ile gümrük birliğinin güncellenmesine yönelik çabalarımızı yoğunlaştıracağız.

“Sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştıracağız”

Özel sektör girişimlerinin önünü açarak yatırım, ticaret ve finans alanlarında türev süreçleri kolaylaştıracağız.

Yapay zeka, siber güvenlik, güç ve uzay teknolojileri gibi stratejik alanlarda nitelikli iş gücü yetiştirmek için kamu ve özel sektör iş birliği programlarını hayata geçireceğiz.

Kuracağımız aile ve gençlik bankasıyla aile yapımızı güçlendirirken, gençlerimizin istihdamını ve girişimciliğini çeşitli kanallardan destekleyeceğiz. 2053 net sıfır emisyon hedefimiz ve kalkınma önceliklerimiz kapsamında ekonominin her alanında yeşil dönüşümün sağlanması için çalışacağız.

Karbon fiyatlandırması çerçevesinde Türk vergi sistemini gözden geçireceğiz. Döngüsel ekonomiye geçiş için bütünsel bir ekonomik eylem planı hazırlayacağız. Sıfır atık uygulamalarını yaygınlaştıracağız.

Ulaşım bölümünde özellikle şehir içi ulaşımda düşük karbonlu ulaşım sistemine geçişi kolaylaştıracağız. Orman varlıklarını artırmaya ve yeni yutak alanlar yaratmaya devam edeceğiz.

“2024 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz tüm çalışmalara hızla başlamış olacağız”

Programı bugün sizlerle paylaşıyoruz. Yarın sabah Cumhurbaşkanı Yardımcılarım ve Bakanlarım yerli ve yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelerek soruları yanıtlayacaklar.

Burada yer alan önlemler daha ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Meclisimize sunacağımız 2024 merkezi yönetim bütçe kanun teklifinin ödenek teklif tavanlarını belirledik. Parlamentomuzun onayını aldıktan sonra 2024 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz tüm çalışmalara başlamış olacağız.

“ÖVP’nin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”

2053 perspektifiyle hazırladığımız, Ekim ayında Meclis’e sunacağımız 5 yıllık kalkınma planı ve program dönemini kapsayan atılım sürecini başlatacağız. OVP’nin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

İstişare süreçlerinde görüşlerini bildirerek veya hazırladıkları çeşitli raporları bizlerle paylaşarak programın hazırlanmasına katkıda bulunan tüm paydaşlarımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Orta Vadeli Programın tüm sektörler ve kamu kurumları tarafından sahiplenileceğine yürekten inanıyorum. Orta Vadeli Program’ın Türkiye yüzyılı vizyonumuza ivme kazandıracağını umuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort