Haber

35 yılda bir ilk! Türkiye-Ermenistan sınır kapısı yardım konvoyları için açıldı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan merkezlerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma yol açtı. 11 Şubat saat 07.30 itibarıyla açıklanan resmi bilgilere göre 20 bin 665 vatandaş hayatını kaybetti, 80 bin 88 vatandaş ise yaralandı. Depremin yıkıma yol açtığı kentlerde arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yurtiçi ve yurtdışından insani yardım ulaşmaya devam ediyor. Depremin ilk gününden itibaren Türkiye ile temas halinde olan ve arama kurtarma grubu gönderen Ermenistan, son olarak 5 tır insani yardım malzemesi gönderdi.
Türkiye-Ermenistan’ın ortasında bulunan ve 30 yıldır kapalı olan Alican Sınır Kapısı’ndan Ermenistan’a yardım tırları geçti.

“TEŞEKKÜRLER ERMENİSTAN”

Türkiye’nin ABD, Japonya ve Lübnan Büyükelçisi olarak görev yapan Serdar Kılıç, “28 kişilik A/K ekibi ve teknik ekipmanın yanı sıra depremin hemen ardından 5 tır dolusu 100 ton gıda, ilaç, su Ermeni halkına ait diğer acil yardım paketleri de bu sabah Alican Vilayeti’ne teslim edildi. Hudut Kapısı’ndan geçerek gerçek yola çıkarak Adıyaman’a doğru yola çıktı. Teşekkürler Ruben Rubinyan (Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı), teşekkürler Ermenistan” dedi.

bozkurtajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu